sobota 29. září 2018

Halloween prostírání s aplikací + návody - pattern

Blíží se halloween.
Veselá prostírka, která udělá radost vašim dětem. Kombinace patchworku a strojových aplikací a výšivky.


Nejsem moc zastáncem tohoto svátku, ale je to hra barev a prolnul se i do našich zemí, tak něco k tomuto svátku.

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví posledního října. Den před křesťanským svátkem Všech svatých. Děti i dospělí se oblékají do strašidelných masek a kostýmů. Děti koledují o sladkosti. Haloween se slaví hlavně v anglicky mluvících zemí.
Název vznikl zkrácením anglického "all hallow´s eve" tedy předvečer všech svatých.
Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyku oslavy svátku Všech svatých, který byl přenesen z Říma. Opírá se o původní židovskou tradici slavení svátků již z předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne s předchozím západem slunce. Vystěhovalci zvyk přenesli v 19. století do USA, kde se všeobecně rozšířil. (čerpáno Wikipedie)


Další výklad je, že pochází z dávných tradic Keltů. Noc, která se lámala mezi říjnem a listopadem se dle Keltů jmenovala Samhain podle keltského boha Samhaina - Sow - en, Anwinn, který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých
V noci Samhain probíhaly bujaré oslavy, všude hořely obrovské ohně, lidé si oblékali masky a převleky, aby se chránili proti zlým duchům. Věřili, že duchové zemřelých mohli být tuto noc buď nápomocní přátelům nebo nepřátelům škodící. Ohně měly duším zemřelých svítit na cestu do světa. Za úsvitu bůh mrtvých duše zemřelých odvedl zpět do říše duchů. Keltové pojímali Halloween zvesela, netruchlili. Chápali smrt jako běžnou přirozenou součást života. (čerpáno z Angličtina bez biflování)


PDF návod na prostírku + aplikace na stroji
PDF půlené čtverce
PDF šablony na aplikace
PDF letící husy, odšité rohy
PDF letící husy, rychlý postup
PDF ořez husí po rychlém postupu

2 komentáře:

  1. To je najkrajšie prestieranie, aké som videla... krásna práca!!!
    Prajem pekný večer,
    A.

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji za návštěvu a pochvalu :-)

    OdpovědětVymazat